Przejdź do treści

Problem suchej skóry

  Jak radzić sobie z suchą skórą?

  Z tego artykułu dowiesz się o:

  • lipidach i ich roli w skórze;
  • czym jest NMF;
  • jak dbać o suchą skórę;
  • czego unikać przy suchej skórze;

  Delikatną suchą cerę nie sposób uchronić przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego w postaci promieni słonecznych, niskich lub wysokich temperatur czy wiatru a tym bardziej zanieczyszczenia otaczającego nas powietrza.

  Sucha skóra szczególnie daje o sobie znać podczas letnich, słonecznych dni kiedy pragniemy złapać jak najwięcej promieni słońca kiedy to spierzchnięty i złuszczający się naskórek powoduje dyskomfort a nawet nie przyjemne dolegliwości.

  Należy pamiętać o zasadniczej różnicy pomiędzy skórą odwodnioną a skórą suchą, choć cechy te mogą występować jednocześnie.

  Cechą idealnego naskórka jest jego miękkość i uczucie gładkości.

  Czego więc potrzebuje skóra aby zbliżyć się do ideału? Potrzebuje na pewno wody oraz lipidów, które stanowią spoiwo komórkowe.

  Lipidy

  Lipidy razem z komórkami tworzą swego rodzaju barierę powstrzymującą utratę wody i tym samym pomagają utrzymać optymalny stopień wilgotności.

  Najczęściej przyczyną cery suchej jest brak lipidów czego konsekwencją jest to, że warstwa rogowa naskórka traci spójność przez co wytraca jeszcze więcej cennej wody, co skutkuje popękaną i szorstką skórą.

  Można stwierdzić, że poprawne działanie bariery naskórkowej jest warunkiem koniecznym dla przeciwdziałania suchości skóry ponieważ to właśnie bariera naskórkowa odpowiedzialna jest za nawodnienie skóry jak również utratę wody przez naskórek: TEWL – Transepidermal Water Loss.

  Ponieważ to lipidy scalają komórki jak również budują wielopoziomowe płyty stworzone z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych jak również steroli, to właśnie one (lipidy) odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu bariery. To między innymi nieprawidłowości w układzie lipidów prowadzą do złuszczania się naskórka i powstawania skóry suchej.

  Aby zaopiekować odwodnioną skórę wystarczy ją odpowiednio nawilżyć natomiast skórze suchej potrzeba czegoś więcej – należy dostarczyć wodę oraz lipidy.

  Kiedy twoim problemem jest sucha skóra myjąc twarz zwróć uwagę na jakość wody. Niestety woda z wodociągów jest wątpliwej jakości i lepiej w twoim przypadku sprawdzi się woda mineralna lub przynajmniej woda przegotowana. Idealne sprawdzi się tutaj woda różana w postaci hydrolatu. Hydrolat dodatkowo złagodzi i uspokoi skórę.

  Nowoczesne kompozycje kosmetyczne do pielęgnacji suchej cery twarzy mogą przybrać postać Serum pełnego odżywczych olejków jak również nawilżających i uspokajających składników aktywnych. Takie Serum wchłania się szybko i nie pozostawia na skórze świecącej się tłustej warstwy. Dodatkowo oleje i tłuszcze wspomagają odbudowę naruszonej struktury płaszcza lipidowego.

  „Witamina młodości” czyli Witamina E, które znajduje się min. w naszym Serum Na dzień , jest dobroczynnym składnikiem wspomagającym, który zwalcza wolne rodniki. To właśnie wolne rodniki odpowiedzialne są za degradację lipidów w skórze.

  Do najbardziej luksusowych i najcenniejszych olejów należy Olej z opuncji figowej, nazywany jest „najdroższym olejem świata”. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwasy omega-6, czyli kwas linolowy (73%). Zawiera także dużą dawkę witaminy E w postaci kompleksu tokoferoli. Bogactwo tak różnorodnych i cennych związków oraz wszechstronność i skuteczność działania (w tym niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne) powoduje, że olej z opuncji można śmiało zaliczyć do „eliksirów młodości”. Olej ten wzbogacony o Koenzym Q10 jak również 10% witaminy C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu znajdziesz w naszym Eliksirze.

  Odpowiednią pielęgnację zapewnisz ciału poprzez stosowanie balsamów oraz naturalnych maseł i musów. Składy takiego kosmetyku powinny być oparte na olejach bogatych w witaminy dodatkowo wzbogacone witaminą E.

  Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na stan skóry jest Natural Moisturizing Factor czyli NMF.

  NMF – naturalny czynnik nawilżający

  NMF jest kompleksem higroskopijnych substancji dobrze rozpuszczalnych w wodzie, składającym się głównie z aminokwasów, mleczanów oraz mocznika.

  Z obserwacji wynika, że lipidy błon komórkowych w pewien sposób chronią NMF przed „ucieczką” z komórek pomimo, że w tym samym czasie pozwalają przenikać wodzie z wewnątrz na zewnątrz.

  Można zatem wnioskować, że NMF ma fundamentalny wpływ na elastyczność naskórka.

  Ponieważ mydło może potęgować wysuszenie skóry rozważ zastosowanie alternatywnych kosmetyków myjących. Specjalnie dla wymagającej pielęgnacji skóry suchej oraz suchych włosów stworzyliśmy Kostkę opartą na delikatnym środku myjącym. Szampon w kostce do włosów suchych, bo o nim mowa dodatkowo wzbogaciliśmy o NMF jak również Bioferment z Bambusa, Hydromanil oraz Niacynamid (Witamina B3). W naszej Kostce nie znajdziesz glinki, która mogła by wysuszyć skórę. Zamiast tego dodaliśmy delikatną mąkę z maranty trzcinowej.

  Kostkę z powodzeniem możesz stosować do mycia skóry głowy, włosów jak również całego ciała.

  W skład Naturalnego Czynnika Nawilżającego użytego w Kostce wchodzą:

  • aminokwasy – ze względu na swoje niewielkie rozmiary cząsteczkowe mają zdolność penetrowania w głąb warstwy rogowej, gdzie działają nawilżająco;
  • mocznik – ze względu na swoją zdolność do zatrzymywania wody (działanie higroskopijne) uważany jest za najlepszą, naturalną substancję nawilżającą. Ponadto wykazuje on łagodne działanie keratolityczne, ponieważ rozszczepia łańcuchy keratyny, redukując tym samym grubość warstwy rogowej i odbudowując proces naturalnego nawilżenia i odparowywania wody;
  • alfa-hydroksykwasy i ich sole (mleczany) – sole kwasu mlekowego mają wyraźne działanie nawilżające i nadają się do leczenia suchości i łuskowatości skóry. To silnie higroskopijne substancje poprawiające nawilżenie oraz funkcje barierowe skóry;
  • pyrolidonowy kwas karboksylowy (PCA) – to nawilżająca cząsteczka, która zwiększa zdolność do wiązania wody. Zwiększa ona także poziom nawilżenia skóry, jej gładkość oraz elastyczność, nie wywołując podrażnienia;

  Jak dbać o cerę suchą

  • dostarczaj wodę z zewnątrz oraz od wewnątrz (pij dużo płynów);
  • o kondycję skóry zadbają również nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane zewnętrznie w postaci kosmetyków takich jak Serum oraz doustnie na przykład w formie oleju lnianego dodawanego do posiłków;
  • nieoceniona będzie Witamina E zawarta w kosmetykach do pielęgnacji;
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie zimowym kiedy używamy kaloryferów;
  • używaj delikatnych substancji myjących, na przykład Kostki do skóry suchej;

  Czego unikać jeśli zmagasz się ze skórą suchą

  • nieodpowiednie będą preparaty z dużą dawką retinolu;
  • kosmetyki zawierające w składzie alkohol;
  • chlorowana woda;
  • solarium oraz opalanie na słońcu;
  • unikaj wątpliwej jakości mydeł które mogą wysuszać skórę.

  Bibliografia: Ryszard Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. Tom 1, Łódź 2008, ISBN:
  9788392351719

  Biały Koteł Grzegorz

  Grzegorz

  Właściciel manufaktury i życiowy partner lepszej połowy zespołu, Agaty. Współczesny "Człowiek renesansu", jak określiło go wielu. Od dziecka jego pasją było tworzenie. Najpierw pasja do rysowania przerodziła się w sztukę graffiti by później dać początek obrazom olejnym na płótnie. W manufakturze realizuje się przy projektowaniu grafiki, technicznych aspektach działania sklepu jak również komponowaniu i odkrywaniu nowych receptur oraz praktycznej stronie kreacji biznesu.
  Od ponad 16 lat związany z branżą IT. Pracował dla największych instytucji finansowych oraz rządowych w Polsce i Europie.
  Prywatnie miłośnik sportu który ukończył kilka maratonów jak również zawodów biegowych na krótszych dystansach. Książki fantasy pochłania na kilogramy najlepiej podczas długich podróży po nieodkrytych zakątkach naszej planety.
  Kosmetyki naturalne tworzy z pasji a nie konieczności czy przymusu. Jego celem jest dostarczać jak największą wartości dla przyjaciół Białego Kitku.