Olejowanie włosów

Aylunola PRO Olejowanie Tsubaki Pestki Malin 2

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest olejowanie włosów i jakie niesie ze sobą korzyści;
  • jakie oleje stosować do olejowania włosów;
  • jak wykonać olejowanie;
  • jak zmyć olej z głowy po olejowaniu włosów;

Olejowanie włosów to z całą pewnością jeden z lepszych zabiegów jaki możesz zafundować swoim włosom.
Aplikacja oleju na włosy w celu poprawy ich kondycji nie jest żadną nowością – od dawien dawna sposób ten jest praktykowany przez mieszkanki bliskiego wschodu oraz Indii.
To właśnie, między innymi, olejowanie przyczynia się do zapierającego dech w piersiach wyglądu ich włosów.

Na czym polega olejowanie włosów i jakich efektów można oczekiwać regularnie olejując włosy?

Korzyści z olejowania włosów są olbrzymie dzięki skutecznym składnikom olejów (głównie kwasom tłuszczowym). Włosy poddawane zabiegowi stają się bardziej elastyczne, mocniejsze, sprężyste dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo pięknie lśnią, kolor nabiera głębi.
By cieszyć się włosami w dobrej kondycji musimy zadbać o nie w ujęciu holistycznym – samo olejowanie nie sprawi, że zniszczone włosy zregenerują się jeśli wciąż używamy na co dzień mocnego szamponu do oczyszczania, nie stosujemy np. maski do włosów po umyciu oraz używamy np. prostownicy do włosów. Olejowanie włosów powinno zająć specjalne miejsce w naszej włosowej rutynie.

Olejowanie włosów 1

Olejowanie włosów to nic innego jak aplikacja oleju na włosy.
Olej można aplikować na włosy suche bądź zwilżone np. hydrolatem (można zastosować podkład nawilżający pod olejowanie jeśli włosy są np. odczuwalnie suche.
Do tego celu możemy wykorzystać np. Przygpotowany w domowej kuchni żel z siemienia lnianego).
Olej aplikujemy w ilości dostosowanej do długości naszych włosów pasmo po paśmie.
Dodatkowo włosy pokryte olejem można delikatnie przeczesywać szczotką (warto zakupić sobie specjalnie do celu osobną szczotkę by nie czesać nią również włosów świeżo umytych – może skończyć się to ich obciążeniem jeśli szczotka po zabiegu olejowania nie zostanie umyta) by olej miał szansę pokryć każdy włos.
Dzięki temu już na etapie aplikacji oleju wygładzamy kosmyki i przystępujemy do mycia włosów rozczesanych.
Mycie dodatkowo wzmaga splątanie włosów (szczególnie jeśli jest chaotyczne), dlatego zawsze warto włosy przez myciem rozczesać np. na olej bądź śliskie serum do włosów.
Jeśli włosy są mocno splątane olejowe serum i jego śliska konsystencja sprawi, że włosy szybko się rozczeszą. Dzięki temu unikamy szarpania włosów co zwykle kończy się pokruszonymi końcówkami bądź złamanymi włosami w połowie ich długości.
Z włosami należy obchodzić się bardzo delikatnie jeśli zależy nam na na osiągnięciu upragnionej długości. Dokładnie tak jak z kaszmirowym sweterkiem.

Dla kogo zalecane jest olejowanie włosów?

Dla każdego! Olejowanie pomoże zachować ich dobrą kondycję i sprawi, że włosy odwdzięczą nam się pięknym wyglądem. Częstotliwość olejowania trzeba dobrać kierując się potrzebami swoich włosów.

Czy różne oleje spisują się na włosach tak samo dobrze? Czy każdy może cieszyć się takimi samymi efektami mimo różnej porowatości włosa?

Porowatość to nic innego jak poziom rozchylenia łuski włosa.
Włosy porowate lubią zupełnie inne oleje niż włosy np. niskoporowate. Nie jest to jednak reguła i zawsze warto spróbować na swoich włosach jak działa na nie dany olej. Podział olejów ze względu na porowatość może służyć natomiast jako wskazówka po który olej warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

Jak olejować włosy?

Włosy wysokoporowate pokochają Oleje niewnikające np.:

Włosy średnioporowate. Oleje półwnikające np.:

Włosy niskoporowate. Oleje wnikające np.:

  • Olej kokosowy
  • Masło babassu
  • Masło murumuru

Warto eksperymentować i sprawdzać jak dany olej współgra z Twoimi włosami.
Jeśli jednak nie masz czasu na eksperymenty możesz sięgnąć po uniwersalne mieszanki olejowe w postaci Serum, która sprawdza się na większości włosów. Serum do Olejowania włosów od Aylunola to produkt który został stworzony w oparciu o doświadczenie w pracy z włosami o różnej porowatości.

Czy trzeba włosy przygotować przed zabiegiem olejowania? Kiedy najlepiej stosować olejowanie?

Nie trzeba w żaden szczególny sposób przygotowywać włosów przed olejowaniem. Warto jednak pamiętać, że jeśli olejujemy włosy od nasady aż po same końce lepiej jest robić to w chwili gdy włosy są maksymalnie jeden dzień po umyciu. Chodzi głównie o czystość skóry głowy aby olej nie mieszał się z zanieczyszczeniami (łojem), ponieważ może to prowadzić do wzmożonego wypadania włosów.
Jeśli nakładamy olej jedynie na długość włosów możemy to robić w każdej chwili, jednak zawsze przed myciem włosów.
Najlepiej jednak by włosy nie były pokryte np. dużą ilością lakieru, łoju czy kurzu. Wtedy wymagają umycia przed aplikacją oleju (!).
Oleje naturalne można stosować również do zabezpieczania końcówek i wtedy nie zmywamy ich szamponem (stosujemy taki trick po umyciu włosów czy też między myciami – oleje i sera wycierają się z włosów). Stosujemy jednak niewielką ilość zaczynając od możliwie najmniejszych ilości – 1-2 krople oleju naturalnego dokładnie roztarte w dłoniach.

Jak zmyć olej z włosów po olejowaniu?


Jeśli oleju nakładamy na włosy więcej konieczne będzie jego zmycie szamponem. Oleje w niewielkiej ilości można nawet zmyć maską (w przypadku włosów wysokoporowatych).

Jeśli włosy od lat były ‘pielęgnowane’ np. szamponami drogeryjnymi zawierającymi silikony oraz maskami mocno silikonowymi warto przed przystąpieniem do olejowania (i świadomej pielęgnacji) oczyścić włosy szamponem o prostym składzie bez silikonów.
Wtedy ukaże nam się prawdziwy stan naszych włosów. Warto się nie załamywać ich stanem i przystąpić do regularnego olejowania oraz pielęgnować włosy produktami z dobrym, naturalnym składem.

Aleksandra Macha

Aleksandra Macha

Aylunola

Aleksandra Macha, publikująca w sieci pod nazwą Aylunola, jest specjalistką w pielęgnacji włosów. Od 2013 roku interesuje się naturalnymi sposobami oraz kosmetykami, które mają uczynić włosy piękniejszymi. Włosowe Metamorfozy jakie przeprowadza są najlepszym dowodem na to, że piękno tkwi w naturze. Naturalne, domowe przepisy i proste w składzie kosmetyki naturalne to klucz do pięknych, zdrowych, lśniących włosów. W oparciu o wieloletnie doświadczenie, pracę z różnym typem włosów powstała naturalna linia kosmetyków do pielęgnacji włosów AYLUNOLA PRO.